צמחי הנחלים בישראל

צמחי הנחל

כשהקיץ מתקרב אני מרבה לחשוב על אמצעים לעבור את הקיץ בשלום במיוחד בחודשים יולי אוגוסט ,באופן טבעי הלב והגוף נמשכים למים, לים, לטיולי חוף, לטיולים על דופן ובתוך הנחלים בניסיון למצוא עוד בריכה בטבע שאף אחד עוד לא גילה…
בכתבה זו נסקור את צמחי הנחלים השונים בארצנו.
צמחי הנחל נראים לי מאושרים כל השנה, אספקה קבועה של מים מובטחת להם בזכות מיקומם וכשרונם להסתגל לסביבה רטובה ובוצית כ”כ – כמו נענע שמחה מתחת לברז המטפטף… הם יהיו כמעט תמיד ירוקים ושלווים, בטוחים בכוחם לשרוד ומוכנים לשתף בחלק מהשפע שלהם את אורחיהם.
הסתגלות הצמחים לזרימת מים וקרקע רטובה ובוצית שלנו בעמק יש בשפע הייתה מקור השראה למחפשי תרופות מצמחים מאז ומתמיד. ע”פ תאוריה שהתפתחה בעבר ונקראת תאוריית החותמות חיפש האדם מאז ומתמיד סימנים ורמזים (חותמת בצמח) ע”מ שדרכם ניתן יהיה לחבר את אופי הצמח לתועלתו.
אם כך כבר בטיול הקרוב חפשו קצת מהאוצרות שעל גדת הנחל ותשמשו בכתבה זו כדי להמשיך ולגלות עולם שלם של תרופות על הגדות…

רשימת צמחי נחל שיש בהם ערך בריאותי:

נענע
כל סוגי הנענע (כולל מנטה) הם רב שנתיים ואוהבי מים.
הריח הכ”כ אופייני של המנטול המופץ מהנענע שעל גדת הנחל פוגש את האף שלנו כמעט ראשון בזמן הביקור ועושה מיד חשק לכוס תה. ואכן ראויות נענות הפרא לשימוש כחליטות ואף כתבלין לסלט ותבשילים.
יוצאי עירק יעידו בוודאי על השימוש בצמח שנקרא בוטנאג’ ושימש את יושבי נהרות הפרת והחידקל גם כתבלין לתיבול פול (בוטנאג’ היא נענע משובלת).
מבחינה רפואית ישפיעו “הנענות” על מערכת הנשימה והעיכול וישמשו לגודש שיעול קשיי ספיגה ועיכול ואף יסיעו למערכת החיסון בחיטוי.

כף זאב אירופאית
צמח רב שנתי זקוף כמעט קירח עם פריחה לבנה קטנטנה שיוצאת מחיק העלה מיולי ועד סוף הקיץ.
ניתן למצוא אותו על מקורות מים נקיים מצפון ועד דרום.
בעבר שימשו עליו להפקת צבע שצבע את פני הצוענים.
הוא נקרא כך בגלל דמיון מסוים שיש לעליו לכף רגל של זאב ושימושו הרפואי העיקרי הוא להורדת חום, שיעול, וכן טיפול בחוסר שקט ,חרדות ותגובה של הלב אליהן.

מליסה רפואית
נקראית בערבית -עישבת א נחל או טרינג’אן ידועה מאוד לשימוש כחליטה לרפואה.
זאת שאנו מוצאים במשתלות היא אחותה האירופאית ,אין הבדל ביניהן למעט שהאירופאית מבושמת ולימונית קצת יותר בריח שלה אולם אני מאמין ביכולת הנפלאה של המליסה המקומית להרגיע ,לטפל בדיכאון וחרדות, לזרז החלמת פצעים, לסייע לאיזון מחזור חודשי ותסמיניו ואף לטפל בווירוסים וזיהומים
ממש אוצר ששמו נגזר מהמילה דבורה ביוונית (מלי).

וורבנה רפואית
אחות של הוורבנה הלימונית הלא היא הלואיזה וכדרך אחיות שונות הן זו מזו שוני רב בצורה ובטעם אך שתיהן משמשות כחליטת הרגעה נהדרת אלה שגם פה נעשה צדק הבריאה. היפה (לואיזה)קיבלה בעיקר טעם והשפעה מועטה על מערכת העצבים יחסית לאחותה שפעילותה מפצה על טעמה המר.
עוד נהנה מחליטת וורבנה לבעיות ופגעי עור ,בעיות מחזור וספיגה ,סיוע למניעת אלרגיות וביניהן קדחת השחת ,מיגרנות ועוד ועוד
הוורבנה הרפואית ידועה גם בשמה the herb off the crose-הצמח של הצלב זכר לכך שבעליה טיפלו בפצעים של ישו כשהורידו אותו מהצלב.

גרגר הנחלים
אמר בזמנו הרמב”ם -גרגר מזקיף וכיוון אותנו כבר לפני כמעט אלף שנה לשימוש הנכון בירק נפלא זה.
גם סלט וגם און ,מה צריך לבקש יותר פשוט איכלו את עליו והמשיכו מהסלט לקינוח.
נזכיר את מינהג הפרסים והעירקים לאכול גרגר בערב שבת כדי להמשיך לשבת ומצוותיה.

לסיכום….
שווה לזרום עם הנחל!!

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

משלוחים חינם

קוד קופון: 010203

בקניה מעל

150
  •  

משלוח (עד 5 ימים) לפתח הבית