נטופית רפואית (Althea Officinalis / Marshmallow Root)

המשפחה הבוטנית של הנטופית הרפואית היא משפחת החלמיתיים. ישנם 3 סוגים דומים מסוג אלטיאה (Althea):
א. חוטמית: הידועה ביותר היא החוטמית הזיפנית הנקראת גם שושנת הקציר, אבל ישנה גם החוטמית הקירחת (בלי זיפים), החוטמית המאוצבעת במזרח הגליל, החוטמית המשורטטת בעלת פרחים ורודים חיוורים, וכן חוטמית עין הפרה הצמודה לאדמה, חוטמית הגליל והחוטמית התרבותית.

ב. חלמית: נקראת בערבית “חוביזה” וממנה עושים את מאכלי החורף הידועים. למשפחה זו שייכים החלמית הגדולה, החלמית המצרית בדרום, החלמית קטנת הפרחים והחלמית המצויה האהודה ביותר על הלקטים ונמצאת בצידי הדרכים. זה הזן שהתפרסם במלחמת השחרור בזמן המצור על ירושלים בכך שהשביע את תושבי העיר העתיקה לעת מצוא.

ג. נטופית: קרובה מאוד לשתי אחיותיה החלמית והחוטמית, אך הופעתה צנועה וקשה לאתר אותה. הזן שנמצא בסכנת הכחדה נקרא “נטופית רפואית”. הוא גדל במזרח עמק החולה באזור המעיינות ופרחיו אדומים. זנים נוספים הם הנטופית השעירה ונטופית המדבר הגדלה בנגב הצפוני.
בכל שלושת הזנים הנ”ל השימוש הוא בפרחים, בניצנים לפני הפריחה, בעלים, בפירות ובזרעים, וכן בשורש. והשימוש הרפואי בהם דומה.

חומרים פעילים עיקריים:

1. בשורש יש 20% מוצילאגים (חומרי רירה) ובעלים 10%.
2. אספרגין: חומר המטפל בפצעים ומכווץ כלי דם.
3. פקטין: חומר מסמיך.
4. טנינים: חומרים מכווצים.
5. עמילן.
6. חומצות פנוליות.
7. קלציום אוקסלאט.

פעילות רפואית:
הנטופית היא צמח מרכך קלסי, מזין ומלחלח רקמות פנימיות בעלות רירה במערכת השתן, העיכול והנשימה, מכייח עדין, מטפל בפצעים, משתן ומפנה אבנים (גם מפרק וגם מוציא אותם דרך מערכת השתן)- פעילות זו משויכת יותר לעלים ולפרחים.

שימושים רפואיים:
מערכת הנשימה העליונה ובעיקר התחתונה: מרכך ומכייח במצבי גודש ליחתי, מחטא מעט, מטפל בכאבי גרון וצרידות אך בעיקר לברונכיטיס, דלקת ריאות, שיעול עצבני ויבש ואסתמה.

מערכת העיכול: הריר בצמח מרגיע ריריות מגורות, מטפל בכיבים פנימיים לכל אורך מערכת העיכול (מומלץ לשלב עם ליקוריץ), מטפל גם בכיבים בפה ודלקות במערכת העיכול כולל גסטריטיס ואיזופאגיטיס.
מערכת השתן: מטפל בדלקות בדרכי השתן באופן הבא- מלחלח, מווסת חומציות, מקטין צריבות ומאלחש. העלים והפרחים מטפלים באבנים בדרכי השתן. הם גם משתנים וגם יכולים לפרק בתהליך איטי את האבנים ולשטוף אותם החוצה. רצוי לצרף לטיפול צמח משתן נוסף כמו: פטרוזיליה וזקן תירס.

אופן השימוש:
א. שימוש חיצוני: פולטיס (חבישה של הצמח הטרי הגרוס עם בצל חתוך דק ישירות על הנגע) או קומפרס של מרתח השורש ו/או חליטת החלקים העליונים של הצמח לטיפול בפרונקלים, אבצסים ופצעים ברגליים.
ב. שימוש פנימי: חליטה ושתייה של העלים והפרחים. מינון- להוסיף 5 גרם מהעלים והפרחים לכוס מים רתוחים למשך 10 דקות, לסנן ולשתות 3 פעמים ביום.
ג. מרתח ושתייה של השורש.
ד. פריסת השורש, ייבושו וקבלת “גלולות מציצה” ממנו לריכוך הגרון, ולטיפול בכיבים ודלקות בדרכי השתן.
ה. השריית השורש ו/או הפרחים והעלים במים קרים למשך מספר שעות, ולאחר מכן הרתחת המשרה למספר דקות ושתייתו (כך מתקבל פירוק יעיל יותר של הצמח).
ו. ניתן גם להוסיף את השורש, הפרחים והעלים בצרור למרק.
ז. לטיפול בעיניים אדומות ומגורות: ניתן להשרות את העלים והפרחים למספר שעות במים שסיימו לרתוח ולהשתמש לקומפרסים לעיניים.
ח. לטיפול באבנים בדרכי השתן: יש להשרות כף תערובת של העלים והפרחים בכוס מים שסיימו לרתוח למשך 3 שעות, לסנן ולשתות כמות של 3 כוסות כאלו ביום. להתמיד בשתייה במשך 4 ימים רצופים, לעשות הפסקה של שבוע ושוב לחזור על הטיפול חוזר חלילה.

שילובים מומלצים:

לטיפול פנימי במערכת הנשימה מומלץ לשלב עם הצמחים: מרוביום, קורנית ופרחי סמבוק.
לטיפול פנימי במערכת העיכול מומלץ לשלב עם: ליקוריץ וקמומיל.
לטיפול חיצוני מומלץ לשלב בפולטיס גם אבקת אולמוס או אבקת כורכום.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

משלוחים חינם

קוד קופון: 010203

בקניה מעל

150
  •  

משלוח (עד 5 ימים) לפתח הבית