לימונית- עשב לימון Lemon Grass

על הצמח

הלימונית היא צמח רב שנתי ממשפחת הדגניים שמקורו באזורים טרופיים ולפיכך זקוק להרבה מים וחום. עליה של הלימונית ארוכים ומחודדים בקצותיהם ומתחתם יש שכבה של עלים פנימיים הנחשבים בטעות לגבעול. לכל חלק בצמח טעם שונה ושימושים אחרים. במערב משתמשים בקצות העלים הארוכים לחליטה, ואילו התאילנדים ואנשי המזרח משתמשים בעיקר בחלק התחתון של הצמח למרקים, רטבים, דגים ועוד.
החורף הישראלי אינו מיטיב עם הלימונית אך לקראת האביב היא מלבבת ושבה לאיתנה.

גידול ביתי

בבסיס הלימונית מצוי “צמח האם” המתפצל לשתילים רבים ועל מנת להרבות יש לעקור את השתילים ולשתול שנית במקומות הרצויים. השתילה מתבצעת בתחילת הקיץ- רצוי לדשן את הקרקע לפני השתילה ולטמון את הייחור השתיל עד שליש גובהו באדמה רטובה והדקו אותה היטב. בשבוע לאחר מכן השקו את השתיל שלוש פעמים ביום עד שייקלט ויתחיל להצמיח עלים חדשים. יש לקצור את הלימונית אחת לשלושה שבועות עד לעונת החורף.
במשך הקיץ יש להשקות פעם בשבוע ובחורף אין צורך להשקות כלל.
ניתן לייבש את הלימונית ולהשתמש בעלים גם בחורף כשהצמח רדום.

שימושים וסגולות רפואיות

• חלקו התחתון של הצמח משמש לבישול אסייתי וניתן להוסיפו למרק “טום-יאם”.
• הקצה של עלי הצמח בעלי טעם לימוני עדין ומשמשים בעיקר לחליטה.
• הלימונית מסייעת לעיכול מזון העשיר בשומנים ולכן רצוי לשתות ממנה לאחר ארוחה כבדה.
• נגד מחלת הסרטן: לעיתים משתבש בתאים בגוף מנגנון ההתאבדות העצמית המכונה אפופטוזיס והם ממשיכים לחיות ומצטרפים לתאים חדשים- כך נוצר גידול הלול להיות ממאיר. אחר השמנים האתריים הנמצאים בלימונית- שמן הציטראל, מפעיל מנגנון אשר משכנע את התאים המבוגרים למות ובכך מונע היווצרות של גידול סרטני.
• חיטוי: ללימונית תכונות חיטוי והיא יכולה לטפל בחיידקים,פטריות ודלקות. מצוינת לשימוש גם בעת חום ודלקות בדרכי הנשימה או במערכת העיכול.
• גירוש יתושים: המיץ המופק מחלקם התחתון של עלי הלימונית מצוין להברחת יתושים. יש למרוח אותו על העור או פשוט לשפשף את הצמח על גבי הגוף.
• לעיסוי בעת כאב ולשיפור העור: בצורת טיפול חיצוני ניתן להכין משרה של לימונית יבשה מעורבבת עם שמן חמניות המשמשת לעיסוי אזורי כאב עצבי או דלקתי, לעיסוי המצות והרקות בעת כאבי ראש. תאים גם לרענון העור ולשפר את מראהו.
• לרוגע וטיפול בליחה ונזלות: יש להרתיח חופן של עלי לימונית בסיר מים ולתת לאדים להתפשט- הריחות מסייעים להרגעת מערכת העצבים ולטיפול בליחה ובנזלות.
• עידוד מצב רוח: הלימונית נמנית עם הצמחים האנטי- דיכאוניים ולכן מומלץ לשלב לימונית עם לואיזה, ורבנה רפואית, מליסה, פרחי ורדים ונפית החתולים ולשתות כחליטה כשאתם עצבניים או סובלים מנדודי שינה.

הלימונית אינה מומלצת לנשים בהריון ולנשים מיניקות.

קישור לכתבה על מחקר שנעשה על הלימונית: http://news.walla.co.il/?w=/18/803048

מתוך הספר: “סודות מן השדות” אבי ציטרשפילר (הוצאת מדיה 10)

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

משלוחים חינם

קוד קופון: 010203

בקניה מעל

150
  •  

משלוח (עד 5 ימים) לפתח הבית