החזרת של ציפורה

הכתבה מוקדשת לכל מי שנולד בפולניה ורוצה להרגיש כמו תימני שמנגב סחוג וכמובן לזיכרה של אמא שלי שהייתה עושה את החזרת הכי חריפה והכי טובה בעולם…

חזרת הגינה היא צמח רב שנתי ממשפחת המצליבים שבה חברים של כבוד גם החרדל ,הכרוב ,הצנון, הברוקולי ועוד משפחה זו ידועה בתכונות הבריאות שלה ויש בה צמחים נפלאים לבריאות.
בגינה של אימי הייתה החזרת ממוקמת במקום של כבוד בסוף המדרכה שמובילה לבית האימון של האפרוחים ומתחת לברז שהיה ממוקם שם- זה נחשב למקום הכי מרכזי ונד”לני בגינה…. מה שמעיד על החשיבות שייחסה אימי לצמח על רקע העובדה שבמטבח הפולני של אמא שלי היו נפוצים רק שני סוגי תבלינים- שמן וסוכר היוותה החזרת הזדמנות חד פעמית להפוך לזמן קצר של חג הפסח את החיים למתובלים יותר מהרגיל
לקראת פסח הייתה אמי, ציפורה, לוקחת אותנו הילדים לטקס הוצאת השורשים מהאדמה.
למרות שגם לעלים יש שימוש בחזרת השימוש העיקרי הינו בשורש שהיה יוצא כמו משוך בגזר ממקומו עם קצת עזרה של קילשון חפירה.
אני זוכר איך השתוממתי מכך שהשורש לבן למרות שהחזרת אמורה להיות סגולה ואמא הסבירה לי שהיא מצרפת סלק לחזרת בזמן ההכנה וזה יצבע אותה לסגול.
חלק מהשורש הייתה אמא מקפידה להשאיר באדמה שיהיה לשנה הבאה.
לאחר מכן הייתה יוצאת הוראה מהמטבח לא להתקרב לאזור הכנת החזרת בגלל שזה שורף בעיניים והינו מסתכלים מרחוק איך אמא מרסקת את החזרת בבלנדר יחד עם סלק, מרסקת ובוכה, מרסקת ובוכה ואנחנו שהינו רגילים לבכי של כאב יומיומי הקשור לזיכרונות השואה ראינו בבכי הזה סוג של הקלה…
זה נראה כאילו סוף סוף נכנס לחיים שלנו קצת פלפל לגוון את השמן והסוכר ולעסוק בחיים ולא בעבר
הסלט המרוסק היה נכנס לצנצנות וממלא חצי תא של המקרר מאחר ולאמא היו התחיבויות לכל מיני חברים
טקס טעימת החזרת היה השיא של האירוע ולצורך כך הייתה אמא צריכה להבטיח מראש שזה לא חריף וכל פעם מחדש האמנתי טעמתי ומיד עלה גל צורב וחריף לכיוון האף והעיניים שוטף בדרך את כל מה שפגש בדרכו (בעיקר מתיקות שהצטברה שם כל השנה).
בליל הסדר הייתה החזרת מככבת בנוסף לטעימת המרור גם כסלט התיבול המרכזי.
המבוגרים היו טובלים בה כל מה שעל השולחן תוך כדי אנחות רווחה וכאב.
השחרור הגיע ,יש קצת פלפל לחיים ,מזל שיש את חג הפסח….
כאמור -חג השחרור
אמא הלכה לעולמה לפני 4 שנים ואין לי מאז מי שיכין לי חזרת
התכנית שלי היא לגדל לבד מתחת לאותו הברז כדי שהשושלת לא תיפסק, אבל רק לאחרונה הפכתי את החלום לתחביב ובגינה האורגנית שלי אשתול בקרוב חזרת והבכי שבהכנתה ישתלב בכאב הגעגוע לאמא הפולניה שהפכה ממתוקה לחריפה רק פעם בשנה.

לימים המקצוע המשפחתי – גידול ועיבוד תבלינים שהורי לימדוני הפך אצלי להתמחות והפכתי אף מתבלינאי לעשבונאי ,זה המנסה להבין את סודות השימוש הרפואי בצמחים המקיפים אותנו.

אז לזכר החזרת של ציפורה ובגלל שאמא שלי הייתה באמת עשר…
אני רוצה לציין עשר סיבות טובות להשתמש בחזרת:

1. כבר בארוחת החג מומלץ להשתמש בחזרת לא רק באופן סמלי כמרור אלה כדי לסייע למערכת העיכול להתגבר על הצונמי של הארוחה ,אכן חזרת מסייעת להגברת ספיגה בעיקר של שפע מינרלים שהיא מכילה ומיעלת את פעולתה של מערכת העיכול כולה, בעיקר במצבים של צורך העיכול ארוחות כבדות ,מקדמת יציאה טובה (יציאת מיצרים),מנקה כבד משומנים ,מווסתת ספיגת סוכר ושומנים ובהמשך מורידה את רמתם בדם.
2. למצבי אנמיה מומלץ לצרוך מאכלים עתירי ברזל יחד עם חזרת שתגביר ספיגתו בדם, היא עצמה מכילה שפע ברזל.
3. הורגת חיידקים במערכת הנשימה העיכול והשתן ,תסייע במצבי דיזינטריה ,דלקות וזיהומים ממקורות שונים זאת בזכות ליזוזומים שהיא מכילה שמסוגלים לפרק מעטפת התא של חיידקים רבים מסירה מהם את ההגנה ומסייעת להשמדתם.
4. מטפלת ביעילות בווירוס השפעת.
5. מפרקת אבנים בדרכי השתן ולשם כך יש לצרוך חזרת תקופה של מספר שבועות כדי להקטין את גודל האבנים ואח”כ להשתמש בצמחים משתנים כדי לשטוף את האבן החוצה.
6. מסייעת לגופינו להתגבר על מחלת הצהבת.
7. מסייעת לכיוח ושיעול.
8. מורידה יתר לחץ דם.
9. משלימה חסרים רבים בזכות רכיבים שנכנסים איתה לגוף כמו: ברזל, סידן, זרחן, גופרית. כלור, מגנזיום, אשלגן וכן חומרים ריריים הנקראים פוליסכרידים (פולימרים של סוכר) שמסייעים לחיטוי וכן משפרים פעילות תאים מפרישי ריר וכן שמן חרדל שתורם את חלקו גם הוא ליכולת החיטוי.
10. בשימוש חיצוני ידוע הצמח כתומך בעורנו וניתן לשלבו כקרם לחות מגן המטפל בזיהומים ואפילו מלבין כתמי עור.

קצת על העלים של החזרת (אלה שנמצאים מעל השורש במידה והשאירו אותם וכדאי שכך)-
• ניתן להכין איתם סלטים ומרקים
• ניתן להכניסם לגרביים ולישון עם הגרביים והעלים לילה לטיפול בהצטננות וכיוח -מדרסי חזרת ללילה
• ניתן לשפשף את הפדחת עם עלי חזרת להמרצת זרימת דם והזנת שורשי השיער

מקווה שהכתבה תעשה לכם חשק לצרף את סלט החזרת באופן קבוע לחיים הבריאים שלכם.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

משלוחים חינם

קוד קופון: 010203

בקניה מעל

150
  •  

משלוח (עד 5 ימים) לפתח הבית