גידול הפרג בבית לחם הגלילית

אוזני המן של מישי

גידול הפרג בבית לחם הגלילית פושעים או תמימים?…..
סיפור מושבניקי מיתולוגי על גידול סם האופיום

"יום אחד, אני זוכר את זה כמו ביום, ראינו באוויר מסוק סיור משטרתי חג מעל בית לחם הגלילית, הוא גילה את שטחי הפרג האסורים לגידול בארץ- מקבץ עצום של פרג. מיד אחר כך הגיעה המשטרה לישוב ולקחה את כל המגדלים לתחנת המעצר. אבא שלי בילה שם שלושה ימים. המשטרה פתחה תיקים פליליים על גידול סמים לחברי בית לחם הגלילית. מושבניקים תמימים שבכלל לא ידעו איך מפיקים מהפרג את הסם.."

אבי ציטרשפילר בעלי חוות דרך התבלינים ובן בית לחם הגלילית מספר:
"ההורים שלנו במושב התפרנסו בעבר מגידול פרג. היו אז הרבה חקלאים וכל אחד גידל ב 3-4 דונם שהיו לו פרג. באותם ימים לא ייבאו פרג מתורכיה ובולגריה, כמו היום, ואנחנו היינו ספק חשוב לכל הקונדיטוריות והמפעלים.
כשהפרג היה מבשיל כל המשפחה בחווה בבית לחם הגלילית,הייתה יושבת שעות ומפרידה את הזרעים מההלקט – אותו תרמיל שבתוכו היו הזרעים. לא היה לנו ציוד חקלאי מכני והכל נעשה באופן ידני. היינו מפרידים, שופכים לדליים, מעבירים לשקים, מעמיסים על משאיות ומפיצים ברחבי הארץ את הסחורה. אני נזכר בהווי סביב גידול הפרג ומתמלא חיוכים..הייתה תחושה אביבית של תחילת הקיץ והמרבדים הוורודים והיפים של הפרג צבעו את כל המושב ביופי שלא ניתן להתעלם ממנו. השטחים נראו כמו גנים מרהיבים ופורחים שכל בית לחם הגלילית הייתה מלאה בהם. אם היו מצלמים אז את המושב מלמעלה – היה נראה כאילו המשקים התפרנסו מגידול פרחים…

זן הפרג שגידלנו היה פרג אופיום, פרג כחול, כי זה היה הזן המסחרי המבוקש לתעשייה.
אני מספר לכם על שנים אחורה, ארץ ישראל היפה, עידן החקלאות במיטבו..מי חשב בכלל שאפשר להפיק מהגידול הזה סם?.. לא אמרו לנו וגם לא גילינו, שאם חורצים את ההלקט כשהוא טרי לפני שהוא מתייבש, ניתן להפיק ממנו סם הזיות ..

בשלב מסוים אסרה המדינה על גידול הפרג בארץ ויום אחד קיבלנו הנחייה מפורשת להפסיק את הגידול. כמושב שנהג להתפרנס שנים מהגידול הזה לא רצינו להפסיק גידול שימש לנו כמקור פרנסה ולא הבנו למה הגזירה אז המשכנו..וכפי שכבר הבנתם סיימנו עם הגידול הזה בבית המעצר..

גם היום, בארץ שלנו חל איסור על גידול הפרג, שלא כמו במדינות אחרות המחייבות עיקור של הזרעים, יש בישראל היתר לייבא זרעים באופן חופשי לשימוש בתעשיית האוכל. לא פעם כשהיינו מייבאים זרעים מתורכיה, היה נפתח במשאית שק והזרעים היו מתפזרים באזור. באביב הייתי רואה איך צמחו פרחי אופיום בין שדות בית לחם הגלילית – מראה שהיה עושה לי דה ז'ה וו‏ לתקופת הילדות.. "

מאמרים נוספים

0
  0
  העגלה שלך
  Empty Cartעגלה ריקה, זה כמו תבלין בלי צבע וטעםחזור לחנות >
   Calculate Shipping
   הוספת קופון

   משלוח חינם עד הבית
   מעל 199 ₪