הרשמה למועדון לקוחות English צור קשר סניפי הרשת תבלינאי החווה תרבות התבלינים אודות החווה  


כתבו עלינו

לעבור את גיל המעבר בשלום/חיים אחרים

מאת:אבי ציטרשפילר

פורסם 20/06/13

החל מאמצע שנות ה-40 לחייהן רוב הנשים עוברות טלטלה פיזיולוגית ונפשית, כשכמויות האסטרוגן והפרוגסטרון בגופן הולכות ופוחתות. כאן שוב נרתום לשירותנו את צמחי המרפא, שיכולים להקל את הסימפטומים המטרידים. תנו לצמחים לעזור.

בין הגילים 54-46 עוברות רוב הנשים שינוי הורמונלי משמעותי, שנגרם על ידי ניוון פיזיולוגי טבעי של מערכת ההורמונים הנשית. כמויות האסטרוגן והפרוגסטרון הולכות ופוחתות בשל התנוונות השחלות עד שאינן מאפשרות עוד התפתחות של רירית הרחם, ומכאן הדרך להפסקה מוחלטת של הווסת קצרה. ציר הורמונלי נוסף שמגיב להתנוונות השחלות הוא ציר יותרת המוח-בלוטת האדרנל, המשפיע על פעילות השחלות; המוח מנסה לייצר יותר הורמון מגרה במטרה לגרות את פעילות השחלות הנחלשות (השחלות ממשיכות בפעילותן שנים רבות לאחר היחלשותן). השינוי בחילוף החומרים בשחלות עלול לגרום גם לעלייה במשקל, לתת פעילות של בלוטת התריס ולשינויים במערכת העצבים שיובילו בתורם לחרדות, לדיכאון, לעייפות ולתחושת אובדן שליטה על הגוף. נשים בגיל המעבר עלולות לסבול מהסימפטומים הבאים: גלי חום והזעות, רגישות לחום ולקור, נפיחות ורגישות בשדיים, ירידה בחשק המיני ויובש בנרתיק, שינוים במצב הרוח, תשישות, קשיי שינה, הפרעות במערכת העיכול, יובש בעור והאצה בדפיקות הלב.

לגיל המעבר שלושה שלבים בעלי מאפיינים שונים:

 * לקראת השינוי (פרה מנפאוזה): עלייה מתונה במשקל, אי סדירות של המחזור, תלונות על עייפות ומצבי רוח משתנים.

 * תחילת השינוי (מנפאוזה): שלב שנמשך בין חודשים לשנים וכולל חלק או את כל הסימפטומים שצוינו, ובעיקר שינוי בעוצמת הדימום עד להפסקה מוחלטת של הווסת.

 * אחרי השינוי (פוסט מנפאוזה): שלב הנמשך מזמן סיום הווסת ועד חודשים ושנים לאחר מכן. שלב זה מאופיין בסימפטומים מוקצנים. חומרת הסימפטומים קשורה להיסטוריה משפחתית ולמצב גופני ונפשי כללי

ידוע שצמחי המרפא עשויים למתן באופן משמעותי את הסימפטומים של גיל המעבר. מאחר שמדובר בשינוי רב מערכתי יש לחפש סיוע רב מערכתי, שיטפל במערכת הגניטלית, באיזון ההורמונלי, במערכת העצבים, במערכת העיכול ובשלד. הצמחים המוזכרים בהמשך בטוחים לשימוש וכדאי להיעזר בהם בשלבים השונים של גיל המעבר. חשוב לציין שכל מקרה חייב להיבחן לגופו והייעוץ חייב להיות אישי.

תמיכה הורמונלית צמחי המרפא אינם יכולים להחזיר לשחלות את היכולת לייצר הורמוני מין, אך הם כן יכולים לספק לגוף מולקולות שדומות לאסטרוגן ונקראות פיטואסטרוגנים. צריכת צמחים המכילים פיטואסטרוגנים מסייעת באופן משמעותי להקלת הסימפטומים.

שיח אברהם. צמח המשפיע על האיזון ההורמונלי והעצבי. הצמח משפיע על קולטנים של דופמין ביותרת המוח ועל זרימת דם לאזור, ועשוי לאזן שינויים מטבוליים ותנודות במצב הרוח.

אופן השימוש: לעיסת עשרה פירות של שיח אברהם בבוקר ובערב ושתיית מים במשך חודשיים עד שנה וחצי. מומלץ להתחיל בשימוש בגיל 45-43.

הגברת זרימת דם לשחלות ולבלוטת האדרנל

אנג'ליקה סינית. צמח המחזק זרימת דם נקודתית לאגן ולמערכת הגניטלית ומעודד את פעילות השחלות ובלוטת האדרנל. הצמח מקל כאבי מחזור וכאבים המתעוררים בעת טיפולי פוריות, וכן משפר את העיכול והספיגה.

אופן השימוש: מרתיחים כפית מהצמח בכוס מים במשך עשר דקות, מצננים, מסננים ושותים.

חיזוק בלוטת האדרנל

וורבנה רפואית. הצמח מסייע בוויסות תהליכים מטבוליים ובניקוי מערכת העיכול והכבד ומשפיע לטובה על מערכת העצבים ועל מערכת העיכול. השימוש בו ימתן חרדות ודיכאון. אופן השימוש: משרים את הצמח במים חמים למשך עשר דקות, מסננים ושותים.

זרעי גדילן. זרעים המסייעים בתפקודי כבד. מומלץ לבלוע אותם ולשתות מים לאחר מכן.

פרחי קמומיל. מסייעים בעיכול. מומלץ לשתות אותם כחליטה.

ציפורן חתול. מחזק את זרימת הדם לאגן ומסייע בעיכול. שותים כחליטה.

לכתבה המלאה:

  http://haim.allmag.co.il/page/177338

 

 

עמוד ראשי - דרך התבלינים
חדשות
לקטלוג התבלינים
מתכונים
מחסן רעיונות
קורס סודות מן השדות
פעילויות לילדים
סדנאות וימי עיון
לקבוצות וארגונים
חוויות מפעילויות
רפואת הצמחים - מאמרים
תבלינים במדיה
גלריית תמונות
כתבו עלינו
 
הרשמה למועדון לקוחות
  נקודות מכירה | גלריית תמונות | מאמרים | מרכז מבקרים | פעילויות החווה | מחסן רעיונות | מתכונים | קטלוג מוצרים | תרבות התבלינים | מי אנחנו
צור קשר | קישורים | הרשמה למועדון לקוחות | כתבו עלינו