הרשמה למועדון לקוחות English צור קשר סניפי הרשת תבלינאי החווה תרבות התבלינים אודות החווה  


כתבו עלינו

ללא מרשם- צמחים לשנה טובה מגזין חיים אחרים 5.9.2012
ללא מרשם

צמחים לשנה טובה
מה כבר ביקשנו לקראת השנה החדשה? שלווה, בריאות, פרנסה וקצת מזל. ביקשנו, אז הצמחים נותנים
מאת: אבי ציטרשפילר

שנה חדשה ניצבת בפתח, ואנו מייחלים לבריאות ולפרנסה טובה. השנה נצרף לאיחולים גם שימוש בצמחים, שבכוחם להעניק שלווה, רוגע וגם מזל.
למי שמבקש לזכות בשלווה נפשית במציאות הישראלית מומלץ להשתמש באופן קבוע בכמה צמחים מרגיעים, שעשויים להקטין את העומס הנפשי בכלל ואת המתח שלעתים מתלווה למפגשי חג משפחתיים בפרט.

הצמח הראשון והמוביל הוא טיליה או תרזה בעברית, שהוזכר גם בחודש שעבר במדור צמח החודש. הצמח יעיל גם בניקוי רעלים, בהרפיית שרירים, בגירוש דיכאון ובהורדת חום.
הצמח השני הוא ורבנה רפואית. זהו צמח מקומי, מוזר קמעה בצורתו, כי בעת פריחתו יש בו רק גבעולים ופרחים – ללא עלים. השימוש הוא בחלקי הצמח העליונים. מומלץ לשלב אותו עם בת דודתו, הוורבנה הלימונית, המוכרת בשם לואיזה.
שני הצמחים האלה שייכים למשפחת הוורבניים ולכל אחד מהם סיפור מעניין. הלואיזה, שנתגלתה עם גילוי אמריקה על ידי הספרדים, נדדה חיש מהר לעולם הישן והפכה להיות החליטה המובילה בצפון אפריקה ובעיקר במרוקו. שמה הוענק לה על ידי הקיסר מקסמיליאן הראשון, שגידל אותה בארמונו והסכים לקרוא לה על שם חמותו. בשנות ה=80 של המאה הקודמת הפכה ישראל למעצמת לואיזה, עם גידולי הלואיזה הגדולים העולם. זכיתי להיות שותף לתהליך עם אחי אילן. בשיא הפעילות שלנו סיפקנו כחמישית מצריכת הלואיזה העולמית. הלואיזה לא רק טעימה אלא גם מרגיעה, משתנת, מורידה חום ומומלצת לילדים.
הוורבנה הרפואית היא צמח מר למדי (לעומת הלואיזה שטעמה נפלא), אך כמו בטבע, תמיד יש פיצוי על תכונות חסרות. במקום טעם, בורא עולם נתן לוורבנה רכיבים פעילים שיעילים בטיפול בחרדות, בדיכאון, בחולשה נפשית ובבעיות שינה. הצמח מקודש לנצרות, שכן על פי המסורת טיפלו בעזרתו בפצעיו של ישו לאחר שהורד מהצלב.
לאחר שהבאנו על עצמנו שלווה, נעבור למזל. כדי לשפר את הסיכויים למזל ולברכה לקראת השנה החדשה, מומלץ להשתמש בתערובת של שרפים, מינרלים ותבלינים הנקראת בכור. את התערובת שורפים בטקס מסורתי. המילה בכור באה מהשורש הערבי ב.כ'.ר, שמשמעותו העלאת קטורת. התערובת מורכבת מצמחים כגון חרדל, קינמון, ציפורן, הל, זרעי כוסברה, מור ולבונה, ממחצבים כגון זינזרה (גופרת הנחושת), שב (אלום האשלגן) וכברית (גופרית) ומשרפים כגון פסוח. את המחצבים והשרפים האלה, שנהוג לכנותם בשמם הערבי, הבעירו בעולם הקדום כדי לזכות בשפע ולגרש עין הרע. אז איך משתמשים בתערובת?
 את הטקס מומלץ לעשות בבית או בעסק בהתאם לצורך והשלבים הם :
1. מצטיידים במאה גרם תערובת.
2. מדליקים את התערובת עם גפרור (היא בהחלט דליקה) בתוך כלי אלומיניום חד פעמי או בתוך מחבת ישנה.
3. כאשר העשן מתחיל להסתלסל מסתכלים פנימה כדי לראות אם מוטלת עלינו עין הרע ומה גודלה.
4. מבקשים בקשות, כל אחד על פי הרגשתו וצרכיו, ומתפללים להגשמת הבקשות.
5. מסתובבים בבית עם הכלי העשן ופוקדים כל חדר בארבע פינות כדי לטהרו מאנרגיה שלילית. פוסחים על השירותים.
6. לסיום נותנים לעשן לדעוך. מכבים את התערובת בעזרת מים, ובטקס תשליך זורקים מהבית את שאריות התערובת עם כל הצרות, כמובן תוך כדי שמירה על כללי איכות הסביבה.
 
שנה טובה ומבורכת.
 
עמוד ראשי - דרך התבלינים
חדשות
לקטלוג התבלינים
מתכונים
מחסן רעיונות
קורס סודות מן השדות
פעילויות לילדים
סדנאות וימי עיון
לקבוצות וארגונים
חוויות מפעילויות
רפואת הצמחים - מאמרים
תבלינים במדיה
גלריית תמונות
כתבו עלינו
 
הרשמה למועדון לקוחות
  נקודות מכירה | גלריית תמונות | מאמרים | מרכז מבקרים | פעילויות החווה | מחסן רעיונות | מתכונים | קטלוג מוצרים | תרבות התבלינים | מי אנחנו
צור קשר | קישורים | הרשמה למועדון לקוחות | כתבו עלינו