הרשמה למועדון לקוחות English צור קשר סניפי הרשת תבלינאי החווה תרבות התבלינים אודות החווה  


כתבו עלינו

ללא מרשם- נטרול מתח ועצבים מגזין חיים אחרים 5.8.2012
ללא מרשם: על הכוונת – נטרול מתח ועצבים
הגוף מצויד במערכות מתוחכמות שמטרתן להתמודד עם מתח, אך מתח מתמשך גורם לשחיקת המערכות והמחיר הגופני והנפשי עלול להיות יקר. כאן נכנסים לתמונה צמחי מרפא שתומכים בגוף בעת חירום בדרכם המופלאה

מאת: אבי ציטרשפילר
רבים כל כך מאתנו חיים במתח, שהוא תולדה של דרישות היומיום התובעניות. עם גורמי המתח נמנים לחצים בבית ובעבודה, עומס, שכול, מחלות, חבלות גופניות, ניצול והתעללות, גירושים, נישואים ולידה, חשיפה למזג אוויר קיצוני, פקקי תנועה וחשיפה לרעלים ולאלרגנים. לעתים אנחנו עלולים להגיע לנקודה שבה ההתמודדות עם המתח כמעט בלתי אפשרית.
לגוף מנגנוני פיקוח לנטרול מתחים, אך אם המתח קיצוני ומתמשך, מנגנונים אלו עלולים להתיש אותנו. בזמן חירום מערכת העצבים הסימפתטית מפעילה סדרת פעולות תגובתיות, שתכליתן להעביר משאבים לאיברים ולמערכות שיסייעו לנו לתפקד בזמן מתח, מעין משק לזמן חירום. תגובה זו נקראת תסמונת ההסתגלות הכללית והיא מורכבת משלושה שלבים. בשלב  ראשון "מושמעת האזעקה", כשהגוף מזהה מתח ונכנס למצב המכונה הילחם או ברח. שינויים במוח גורמים לבלוטת האדרנל (הנקראת גם יותרת הכליה) להפריש הורמוני מתח לטווחים קצרים, כמו אדרנל, כדי לגייס משאבים הנדרשים לפעילות גופנית מיידית. התוצאה היא האצה של קצב פעימות הלב, התגברות של אספקת הדם, הגלוקוז והחמצן לשרירים ולמוח, עלייה בקצב הנשימה, התגברות של הפרשת הזיעה למטרות ניקוי וצינון ועוד. בשלב השני, הנקרא שלב ההתנגדות וההתמודדות, אם הגוף עדיין מתמודד עם מתח בלוטת האדרנל מפרישה הורמונים הנקראים קורטיקוסטרואידים, שממשיכים לחולל שינויים במחזור הדם כדי להתמודד ביעילות עם המצב. אולם, מתח מתמשך יוביל בסופו של דבר לשלב השלישי בתסמונת, שלב התשישות, שבו עלולה להתרחש קריסה של תפקודי הגוף: ירידה בתפקוד הבלוטות ההורמונליות, ירידה בתפקוד מערכת החיסון והתפרצות מחלות. הגוף הולך ונשחק בגלל איבוד יוני אשלגן (שמוביל להיחלשות התאים ולמותם), התרוקנות מהורמונים נחוצים והיחלשות איברים הפועלים במאמץ יתר (במיוחד הלב, כלי דם, האדרנל ומערכת החיסון). התוצאה היא רשימה ארוכה של מחלות שעלולות להתפרץ בזמן מתח: אי סדירות וסתית, אסתמה, דיכאון, הפרעות עיכול, דלקות מפרקים שגרוניות, עלייה בלחץ דם, כאבי ראש, כיבי קיבה, מחלות כלי דם ולב, סוכרת, סרטן, תסמונת המעי הרגיז ומחלות של מערכת החיסון.

צמחי מרפא מסוימים מסוגלים למנוע את נזקי המתח ולאפשר את התמודדות עמו. מבין האדפטוגנים, צמחי מרפא המסייעים לגוף להתמודד עם מצבי מתח ועומס מתמשכים, אני ממליץ במיוחד על הוויטניה ועל הטיליה. שני צמחים אלה משפיעים לטובה על כמה מנגנונים הקשורים למתח: הם מונעים שחיקה של בלוטת האדרנל שתפקידה לייצר ולהפריש הורמוני מתח; הם מכילים רכיבים פעילים שדומים מאוד לסטרואידים, ולכן מאפשרים לאדרנל לייצר פחות סטרואידים ולשמר את יכולותיו; הם מכילים רכיבים פעילים שמפחיתים את רמות הקורטיזול והחנקן החמצני בדם ובכך מאטים את ההידרדרות לתשישות.
נוסף על כך, הם משפרים את תפקוד מערכת החיסון, את יכולת הריכוז והזיכרון, את מצב הרוח ואת איכות השינה וכן מעלים את האנרגטיות והחיוניות.
ויטניה (ויטניה משכרת) - מומלץ מאוד להשתמש בצמח על בסיס קבוע במשך חודשים ואף שנים. הוויטניה מכונה גם ג'ינסנג הודי או אשווגנדה בסנסקריט, שפירושו כוח של סוס. השימוש הוא אך ורק בשורש היבש במינון של שני גרמים ליום (לא יותר!). מכניסים אותו לסיר, מבשלים במשך עשר דקות, מצננים, מסננים ושותים.
השפעותיו מבורכות: הוא מגביר חשק ואון מיניים, נוגד חרדה ודיכאון, מעכב הזדקנות, מחזק ומחזיר חיוניות, משפיע לטובה על ייצור תאי דם לבנים ואדומים, מגן על הכבד, מחטא, מוריד רמות כולסטרול וסוכר בדם שמקורן במתח, נלחם בדלקות, משפר תפקודים קוגנטיביים בחולי אלצהיימר, מגביר פוריות נשית ומסייע בהחלמה ממחלות כרוניות. אזהרות: אין להשתמש בזמן טיפול כימותרפי. יש לדעת שהצמח מגביר השפעה של תרופות נוגדות חרדה ודיכאון.

טיליה - נקרא תרזה בעברית או לינדן באנגלית. העץ עשוי להגיע לגובה של 20 מטר וגדל באקלים קר. השימוש הוא בפרחיו: כפית פרחים לכוס מים רותחים. חולטים את הפרחים במשך עשר דקות, מסננים ושותים. הפרחים מכילים חומר הרגעה שמסייע גם בשינה, מורידים חום, שומרים על דופנות כלי הדם, נוגדים עוויתות, מפחיתים מתח וחרדה, מרפים שרירים, מורידים לחץ דם ויש להם השפעה אנטי דיכאונית.
בתקופות של מתח רצוי לשלב עם הטיפול בצמחים גם פעילות גופנית, סיוע נפשי וטיפולי מגע.
הכותב הוא תבלינאי, עשבונאי ובעל חוות דרך התבלינים שבבית לחם הגלילית, המציעה שדות חקלאות אורגניים ועשרות מינים של תבלינים ושל צמחי מרפא לצד מרכז מבקרים. אתר אינטרנט: www.derech-hatavlinim.co.il
 

 
עמוד ראשי - דרך התבלינים
חדשות
לקטלוג התבלינים
מתכונים
מחסן רעיונות
קורס סודות מן השדות
פעילויות לילדים
סדנאות וימי עיון
לקבוצות וארגונים
חוויות מפעילויות
רפואת הצמחים - מאמרים
תבלינים במדיה
גלריית תמונות
כתבו עלינו
 
הרשמה למועדון לקוחות
  נקודות מכירה | גלריית תמונות | מאמרים | מרכז מבקרים | פעילויות החווה | מחסן רעיונות | מתכונים | קטלוג מוצרים | תרבות התבלינים | מי אנחנו
צור קשר | קישורים | הרשמה למועדון לקוחות | כתבו עלינו