הרשמה למועדון לקוחות English צור קשר סניפי הרשת תבלינאי החווה תרבות התבלינים אודות החווה  


כתבו עלינו

ללא מרשם- דלקות בדרכי השתן מגזין חיים אחרים 5.7.2012
ללא מרשם
התקפה רב חזיתית-
דלקת בדרכי השתן הוא זיהום נשי שכיח מאוד ובמיוחד לא נעים. אפשר  להתגבר על הזיהום בעזרת צמחי מרפא הנלחמים בכמה חזיתות וגם מונעים את הדלקת הבאה. אסטרטגיית ההגנה, החיטוי, הכיווץ והשיקום.

מאת: אבי ציטרשפילר

דלקות בדרכי השתן הן זיהום שכיח שנוטה לחזור בעיקר בקרב נשים. הדלקת מתפשטת מפתח הנרתיק ועולה דרך השלפוחית לצינורות השופכה ועלולה להגיע עד לכליות. לעתים הזיהום מגיע מפי הטבעת בשל קרבתו לפתח הנרתיק ועלול להעביר חיידקי E קולי. קיימים גם זיהומים על רקע פטרייתי או טפילי. במצב דלקתי הפתוגנים נצמדים לדפנות תאי האפיתל הרירי ופוגעים תאים  שתפקידם לצפות את מערכת השתן ולהגן עליה. פגיעה זו מלווה בתחושת צריבה בעת מתן שתן, כאב בבטן התחתונה, תכיפות במתן שתן ותחושת חוסר התרוקנות. בשתי מילים – לא נעים.

הגוף יודע להתמודד עם המצב בארבע דרכים:
1. דרך מערכת החיסון וכדוריות הדם הלבנות.
2. באמצעות שטיפת החיידקים החוצה יחד עם הנוזלים שעוברים במערכת (לכן חשוב מאוד לשתות בזמן דלקת).
3. הגנה של הריריות כחלק מהמערך החיסוני של הגוף.
4. שמירה על רמת PH נמוכה כדי למנוע התפתחות מושבות דלקתיות בעזרת תזונה נכונה.

לפני שבולעים תרופות מרשם, כדאי לדעת שאפשר לטפל ביעילות בדלקות בדרכי השתן בעזרת צמחי מרפא וזאת  בכמה אסטרטגיות: 
 
חיטוי ישיר
צמחים המכילים חומרי חיטוי פוגעים ישירות במזהמים. בין הצמחים בעלי כושר חיטוי נמנים: בוכו, ענבי דב, ערער וצמחים שפתניים מחטאים כמו צתרה ורודה, בת קורנית, אזוב, מרווה ורוזמרין.  לכולם יכולת חיטוי חזקה שמקורה בשמנים האתריים הנמצאים בהם. ראוי לציון הבוכו, אחד הצמחים החשובים ברפואה המערבית (אולי ברפואה המשלימה?)  בכלל ולטיפול בזיהומים של דרכי השתן בפרט. שותים אותו כחליטה (כפית מהצמח בכוס מים רותחים). מומלץ אף יותר להשתמש בטינקטורה הממצה ביעילות את השמנים האתריים שבצמח. הבוכו יעיל גם לטיפול בחיידק הקלמידיה. אך הבעיה היא שהצמח הגדל בדרום אפריקה נדיר מאוד ונמצא בסכנת הכחדה, לכן השגתו קשה ומחירו יקר מאוד.
 
חיזוק המערכת החיסונית
הצמח הקלאסי לחיזוק מערכת החיסון הוא האכינצאה.  משתמשים בשורשים של שלושה זנים עיקריים: אכינצאה ארגמנית, אכינצאה חיוורת ואכינצאה צרת עלים. משתמשים בשלושה  גרם מהשורש ליום בהרתחה או בטינקטורה. פעולת הצמח מעלה את התנגדות התאים במערכת החיסון לפלישת מזהמים.
 
מנגנון הגברת שתן
כחלק מהצורך ב"שטיפה כללית" של מערכת השתן מומלץ להשתמש בצמחים משתנים. רובם צמחים שהרכיבים הפעילים שלהם מסיסים במים ואפשר לצרוך אותם כחליטות. זרימה מוגברת של שתן בגוף מקשה על החיידקים להיצמד לדפנות התא ושוטפת אותם החוצה.
סרפד- הוא צמח משתן ומחטא המתאים לטיפול ברקמה רירית מודלקת ומגורה. לצמח תכונות רבת  נוספות ומשמש  לטיפול בנשים בזמן היריון למגוון מצבים.
זקן תירס - לשערות המקיפות את קלח התירס יש תכונות משתנות ומשקמות תאי הרירית בדרכי השתן. מומלץ להשתמש בשערות טריות מכילות  סוכרים ואשלגן בכמות גבוהה אשר מגבירות את הלחץ האוסמוטי ומשפיעות על נפח הנוזלים בגוף.
 
שיקום הריריות
שוש קירח (ליקוריץ) מסוגל לרפא כיבים ודלקות. הוא מכיל גם חומרים מוצילגים מרככים המרגיעים רקמות פגועות בדרכי השתן. הצמח מתאים למצבים אקוטיים וכרונים על ידי העלאת רמות הקורטיזונים בגוף ושיפור התפקוד החיסוני של הגוף. בעת השימוש גורסים את השורש ושותים עד שני  גרם ליום בחליטה.
 
כיווץ פצעים
פירות צמח הסומק מכווצים את הרקמה איתה הם באים במגע וכך מאיצים ריפוי. הצמח גם מחטא ומסוגל לעצור דימומים במקרים של זיהומים חריפים בדרכי השתן. משתמשים כפית אחת מהפירות בתוך כוס מים רותחים, מסננים ושתים שלוש פעמים ביום.
בשורה התחתונה, אפשר לרפא זיהומים בדרכי השתן ללא שימוש באנטיביוטיקה. צמחים שונים עשויים להיות יעילים לטיפול ולמניעה של דלקות אקוטיות וכרוניות בדרכי השתן.
 
 
הכותב הוא תבלינאי והרבליסט ובעליה של  "חוות דרך התבלינים" בבית לחם הגלילית, המציעה שדות חקלאות אורגניים ועשרות מינים של תבלינים וצמחי מרפא לצד מרכז מבקרים.
 אתר אינטרנט: www.derech-hatavlinim.co.il
עמוד ראשי - דרך התבלינים
חדשות
לקטלוג התבלינים
מתכונים
מחסן רעיונות
קורס סודות מן השדות
פעילויות לילדים
סדנאות וימי עיון
לקבוצות וארגונים
חוויות מפעילויות
רפואת הצמחים - מאמרים
תבלינים במדיה
גלריית תמונות
כתבו עלינו
 
הרשמה למועדון לקוחות
  נקודות מכירה | גלריית תמונות | מאמרים | מרכז מבקרים | פעילויות החווה | מחסן רעיונות | מתכונים | קטלוג מוצרים | תרבות התבלינים | מי אנחנו
צור קשר | קישורים | הרשמה למועדון לקוחות | כתבו עלינו