הרשמה למועדון לקוחות English צור קשר סניפי הרשת תבלינאי החווה תרבות התבלינים אודות החווה  
קטלוג התבלינים/ עשבי תיבול וחליטה / אזוב
המחיר ליחידה: שלם 10 ש"ח
אזוב
Marjoram
שם מדעי: Syrian Oregano
האזוב המצוי הינו צמח תבלין ומרפא מהחשובים ואולי החשוב ביותר באזורינו וברפואה העממית בארץ ובאזור. קיימים מינים הקרובים לאזוב כמו אזובית המדבר , אזובית פשוטה הלא היא האורגנו, האזובית התרבותית הלא היא המיורם . כל מיני האזוב שימשו משחר ההיסטוריה לתיבול, אך גם לפולחן ולרפואה. זמן רב לפני שנכנסו לאזורינו הדיירים הערבים חסידי הזעתר, הבינו קדמותינו, ובניהם דוד המלך, שהאזוב הוא צמח מנקה ומחטא גם במובן הסמלי, ולא במקרה פנה דוד המלך לקדוש ברוך הוא ואמר לו: "חטאני כאזוב ואטהר" בזמן שרצה לבנות את בית המקדש. וזה לא במקרה גם שבמרוצם של בני ישראל ביציאתם ממצרים הם סימנו את המשקופים בביתם באזוב טבול בדם: "ולקחתם אגודת אזוב וטבלתם בדם אשר בסף והגעתם אל המשקוף ואל שתי המזוזות" (מתוך ספר שמות, פרק י"ב, פס' כ"ב).
הרמב"ם ציין את האזוב כצמח מרפא ואמר: "הוא נכבד במיני טעמים והוא עשב ידוע לרופאים".
כיום נחשבים רוב האזובים, ובעיקר האזוב המצוי, לצמחים מוגנים, ולכן כדאי בהחלט לגדל את כולם, רובם או אפילו רק את צמח האזוב המצוי עצמו ליד הבית ולהשתמש בו.
האזוב, ותבלינים אחרים כמו הסומק והכורכום, מייצגים צמחים שהתגלו כמסייעים לעכל מזון גבולי או מקולקל. על רקע מערכת העיכול שחשופה כל כך לזיהומים מבחוץ (לפחות 3 פעמים ביום...) ועל רקע ההבנה שיש צמחים המסייעים לעיכול, נוצר בניהם חיבור והם הפכו למובילים בתיבול המזון לפני שנכנס לגוף. כך הפך הזעתר מתבלין שמוסיפים קצת למעלה למרכיב חשוב - ובכמויות לא מבוטלות.
שימושים קולינריים:
האזוב משמש כתיבול בפיצות, פסטות ורטבים שונים.
הוא המרכיב המרכזי בתערובת הזעתר הכוללת- אזוב, שומשום, סומק ושמן זית.
שימושים נוספים:
האזוב הוא מזון בהיותו עשיר בקלוריות, האזוב מרחיב כלי דם במערכת העיכול וגורם לספיגה מהירה של המזון, ובכך מקטין את משך החשיפה של מערכת העיכול לפתוגנים והסיכוי שלהם להתרבות., בעל יכולת לקטול חיידקים, פטריות, שמרים ועובשים, ובכך מסייע למערכת החיסון.
מערכת הנשימה- האזוב מכייח ומיזע, מחטא ומחסן, ובכך יעיל כנגד תחלואים ודלקות בדרכי הנשימה .ברגע שמרגישים חולשה במערכת הנשימה או העיכול חלטו מייד חופן עלי זעתר בכוס מים חמים למשך 10 דקות, ושתו כדי לעצור את המגיפה...
הגברת זיכרון וריכוז- שפשפו את הרקות של ילדכם בעלי זעתר טריים (או יבשים בשמן זית) לקראת מבחן בבית הספר למשך מספר דקות בבוקר הבחינה להגברת הריכוז והזיכרון.
כאבי ראש- לחמם קצת שמן זית עם עלי אזוב, לבנדר ומנטה, ולשפשף קלות את המצח עם השמן עד להקלת הכאב.
חימום רגליים- זרקו לתוך הנעליים עלי זעתר טריים או יבשים. שפשוף הרגל בעלים תוך כדי תנועה גורם להרחבת כלי הדם הפריפריאליים וליותר דם להגיע לרגל ובכך לחימום כפות הרגליים. היותו של הזעתר קוטל פטריות מעולה מסייעת למניעת היווצרות פטריות ברגליים. רווח כפול.
דלקות חניכיים- חלטו עלי אזוב, טבלו את מברשת השיניים במי החליטה וצחצחו את השיניים עם משרה האזוב. מומלץ להוסיף גם עלי זית.
כוח גברא- מי שמתחיל לאכול זעתר בבוקר יכול לבנות על זה שיתפקד בערב... הזעתר מגביר זרימת דם לאגן ומסייע לזקפה.
אופן השימוש:
להוסיף את האזוב לתבשילים, מתבלים, מאפים שונים. ניתן להשרות אותו במים חמים ולשתות כחליטה.
התוויות ואזהרות:
 לא ידועות לאזוב תופעות לוואי.
מחיר ל-100 גרם: שלם 10 ש"ח
מאמרים רלוונטים:
- אזוב מצוי Marjoram
עמוד ראשי - דרך התבלינים
חדשות
לקטלוג התבלינים
תבלינים ועשבי תיבול
צמחי מרפא
תערובות צמחי מרפא
תערובות גורמה ברגע
חליטות
גרנולות
פירות יבשים
תערובות לאורז
תערובות לגבינה וסלט
תערובות לבשר ודגים
תערובות אתניות
עשבי תיבול וחליטה
מלחים
פפריקות
ירקות מיובשים
מתכונים
מחסן רעיונות
קורס סודות מן השדות
פעילויות לילדים
סדנאות וימי עיון
לקבוצות וארגונים
חוויות מפעילויות
רפואת הצמחים - מאמרים
תבלינים במדיה
גלריית תמונות
כתבו עלינו
 
הרשמה למועדון לקוחות
  נקודות מכירה | גלריית תמונות | מאמרים | מרכז מבקרים | פעילויות החווה | מחסן רעיונות | מתכונים | קטלוג מוצרים | תרבות התבלינים | מי אנחנו
צור קשר | קישורים | הרשמה למועדון לקוחות | כתבו עלינו